Sigiriya

Cena vstupného: 30$
Otervírací doba: denně od 06:30 do 17:30

Severovýchodně od města Dambulla leží Sigiriya neboli Lví skála. Z dáli se tyčí majestátní skalní masiv vysoký skoro 200 metrů. Okolní krajina je rovinatá a proto je ze Sigiriyi úžasný výhled. Na vrcholu jsou ruiny paláců, které nechal před naším letopočtem vybudovat nechvalně proslulý král Kashyapa (447 – 495), který zavraždil svého otce na. Kashyapa se zde ukrýval před svým bratrem, protože se obával jeho pomsty a vybudoval zde nedobytnou pevnost. Pevnost měla tvar lva ze kterého dnes zbyly pouze tlapy v horní části vstupu. V dolní části nechal král vybudovat rozsáhlé zahrady s vodními nádržemi a funkčními fontánami. Výstup doporučujeme v ranních hodinách. Poslední výstup doporučujeme maximálně v 16:00.

Před vstupem do samotného areálu je nutné si koupit vstupenky, zde narazíte na průvodce, kteří vám budou nabízet své služby. Asi 300 metrů od prodeje vstupenek se nachází muzeum, které je otevřeno každý den od 08:00 do 17:00 a dozvíte se zde důležitou historii tohoto místa. Vstup do muzea je v rámci vstupenky na Sigiriyu. Po projití vstupem do areálu se objevíte v krásných zahradách, které vedou až ke schodům na samotnou skálu. Cestou jsou krásné pohledy na Sigiriyu, vodní kanály, jezírka a malé fontány, blíže ke skále uvidíte kamenné zahrady tvořené lesíkem s roztroušenými kameny bizarními skalními oblouky. Poté už vstoupíte na samotné schody, nejdříve jsou schody kamenné, poté se dostanete na železné (spíše zrezivělé) točité schody, kterými vystoupáte k obří nástěnné malbě z 5. století, kterou nechal vybudovat král Kashyapa. Na skalní stěně je vyobrazeno 21 nymf s odhalenými ňadry, plujícími na moři z mraků. Archeologové se domnívají, že zde bylo až 500 nástěnných maleb.

Hned za nástěnnými malbami se nachází zrcadlová stěna, zářivě vyleštěný povrch skály, popsaný tisíci starobylých vzkazů, které tu za posledních 1500 let zanechali na památku návštěvníci skály. Následuje výstup na Lví plošinu. Projdete rozpadlou tlamou lva a následně vás čeká poslední úsek výstupu, kovové schodiště které je přimontované na samotnou skálu. Kdo trpí závratěmi, bude mít s posledním úsekem trochu problémy, ale následný výhled na okolní krajinu vám tento zážitek vynahradí. Samotný vrchol nabízí ruiny paláce a ve skále vyhloubenou nádrž, do níž byla kdysi vháněna voda pomocí důmyslného hydraulického systému poháněného větrnými lopatkami.

Zpáteční trasa je jiná než ta, kterou jste vystoupali na vrchol skály. Nedivte se tedy po příchodů dolů, že jste na jiném parkovišti.