- Název: Srílanská Demokratická Socialistická Republika (Democratic Socialist Republic of Sri Lanka)
- Rozloha: 65 610 km²
- Počet obyvatel: 22 409 381 – v roce 2017
- Hustota obyvatel na km²: 328 obyvatel
- Hlavní město: Srí Džajavardanapura Kotte
- Měna: Srílanská rupie – LKR
- Mezinárodní předvolba: +94
- Časový posun: v létě o 3,5 hodiny, v zimě o 4,5 hodin
- Nejvyšší hora Srí Lanky: Pidurutalagala (2555 m.n.m.)
Srí Lanka je stát v jihovýchodní Asii, nacházející se blízko Indického poloostrova. Pro název je možné používat slovo Srí Lanka, ale také Šrí Lanka, na našich stránkách se držíme prvního vzoru a to nejen že se nám více líbí, ale i místní obyvatelé používají slovo Srí Lanka což v překladu znamená Šťastná země. Do roku 1972 se Srí Lanka nazývala Cejlon. Území Srí Lanky se dělí na 9 provincií. Největším městem je Kolombo (také Colombo), ale hlavním městem je Srí Džajavardanapura Kotte (nebo také jen Kotte) a zabírá jen malou část Kolomba. Srí Lanka má námořní hranice s Indií na severozápadě a s Maledivami na jihozápadě. Je to republika a unitární stát prezidentského systému, z ostrova se vyváží hlavně čaj, drahé kameny , kokosové ořechy , kaučuk a ručně vyrobené kožené výrobky. Je nazývána slzou Indie, protože připomíná její tvar a umístění, dále je také známá jako “Perla Indického oceánu”. Na ostrově se nacházejí tropické lesy a rozmanité krajiny s vysokou biologickou rozmanitostí.
Podmínky vstupu
7. prosince 2022 vydalo Ministerstvo zdravotnictví Srí Lanky nové nařízení, jímž se ruší požadavek na předložení očkovacího průkazu proti COVID-19 pro každou osobu, která přijíždí na Srí Lanku přes jakékoli letiště nebo námořní přístav. Nařízení také ruší požadavek na předložení negativního testu na COVID-19 (PCR/Antigenní test) před nástupem na palubu nebo při příletu pro každou osobu, která přijíždí na Srí Lanku přes jakékoli letiště nebo námořní přístav.
Od 17.04.2024 zařadila Srí Lanka ČR mezi země, jejichž občané nemusí žádat pro cestu za turistickým účelem s délkou pobytu do 60 dní o vízum. Občané ČR, kteří cestují na Srí Lanku za turistickým účelem s délkou pobytu do 60 dní, jsou v rámci nového systému e-visa osvobození od požadavku získání víza a uhrazení vízového poplatku. (čerpáno z webových stránek MZV)
Srílanské úřady spustily 1. ledna 2023 online formulář, kde si cestující na Srí Lanku mohou tři dny před plánovanou cestou vyplnit příjezdovou kartu (arrival form). Některé aerolinie vyžadují vyplněný formulář při odbavení na letišti. Cestující by si měl u své letecké společnosti ověřit, zda-li tento online formulář vyžaduje. Formulář je možné vyplnit zde: https://eservices.immigration.gov.lk/emb/eEmbarkation/’#/home-page
Aktuální informace vždy kontrolujte na stránkách MZV.
Jak se na Srí Lanku dostat
V současnosti se dá na Srí Lanku dostat pouze letecky, a to konkrétně na mezinárodní letiště Bandaranaike International Airport (na letence uváděné jako Colombo), které však leží cca 30 km severně od města Kolomba. Na Srí Lanku létá mnoho leteckých společností. Můžete využít služeb leteckých společností Emirates, Qatar Airlines, Turkish Airlines, Fly Dubai ale i mnohých dalších, pro vyhledání nejlepšího spojení ve vašem termínu doporučujeme použít vyhledávač letenek.
Cestování po Srí Lance
I když je Srí Lanka velikostí srovnatelná jako Česká Republika, nezvládnete tu stejnou vzdálenost procestovat za stejný nebo podobný čas jako u nás. Tuto skutečnost bychom nepovažovali za nevýhodu, ale naopak za výhodu. Pomalejší jízdou poznáte místní život mnohem lépe než rychlou cestou po dálnici či jiné rychlostní komunikaci. Na Srí Lance je provoz na naše poměry chaotický a pro nás jako cizince velice náročný. Z tohoto důvodu bychom doporučili zapůjčit si automobil společně s řidičem nebo využít hromadné dopravy. K přepravě v hromadné dopravě slouží vlaky a autobusy. Více informací naleznete na našich stánkách věnované dopravě na ostrově.
Celní předpisy
Při příjezdu na Srí Lanku může každá osoba dovézt 1,5 litru lihovin, dvě láhve vína a 200 kusů cigaret (cigarety doporučujeme kuřákům dovézt k osobní spotřebě po dobu dovolené, protože na Srí Lance je velmi omezený výběr a ceny cigaret jsou na místní poměry vysoké) nebo 50 doutníků nebo 375 gramů tabáku, osobní parfémy a 250 ml toaletní vody. Ze Srí Lanky lze bezcelně vyvézt 3 kilogramy čaje. Oficiálně se nesmí vyvézt více jak 250 srílanských rupií. K vývozu starožitností – věcí starších padesáti let – je nutné povolení od státního archivu a od archeologického úřadu. Dále je zakázáno vyvážet zlato, platinu, stříbro, drahokamy a polodrahokamy (ani v zakoupených špercích), slonovinu, narkotika, zbraně či munici, zvířata a rostliny.
Při vstupu na Srí Laku je nutné mít zařízené vízum. Více informací naleznete na stránkách věnované vízu.
Srílanská měna
Měnovou jednotkou na Srí Lance je rupie (mezinárodní kód je LKR). Rupie se dále dělí na 100 centů, které se dnes již téměř nepoužívají. Mince mají hodnotu 25 a 50 centů a 1, 2, 5 a 10 rupií. Bankovky existují v hodnotě 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 a 5000 rupií. Ukázka rupií v hodnotě 10 – 50,-LKR zde a ukázka rupií v hodnotě 100 – 2000,-LKR zde. Vyšší hodnoty bankovek doporučujeme ihned rozměnit a mít u sebe bankovky nižších hodnot. Kurz ke dni 24.03.2024 byl 7,7 Kč/100 LKR (Rs), Kurz vůči dolaru byl 302LKR za 1$. Kurz doporučujeme vždy před cestou ověřit a zjistit si aktuální výši kurzu.
Bankomaty na Srí Lance
Bankomaty potkáte běžně ve všech větších městech a v turistických oblastech. Bankomaty vydávají 500 a výše rupiové bankovky. Doporučujeme vybírat vyšší částky, protože banka si účtuje jednorázový poplatek za výběr v přepočtu cca. 200,-LKR + musíte počítat s poplatkem, který si bude účtovat vaše banka v ČR. Některé bankomaty vydávají maximálně 50.000 LKR, záleží však na typu banky, která bankomat provozuje. Zpravidla bankomaty vydávají částky do 200.000 LKR (cca 14.000Kč)
Ceny a smlouvání
Jako turisté budete určitě platit za služby a zboží více než domácí, ať se to týká již banánů na tržišti nebo přepravě v tuk tuku. S tímto bohužel musíme počítat a v Asii zejména se nejedná o nic výjimečného. Srí Lanka je pro našince stále poměrně levná země, ale i to se s postupem času a přibývajícím množstvím turistů mění. Ceny se liší město od města, prodejce od prodejce. Může se stát, že někde koupíte zboží a pak už ho za stejnou cenu neseženete, ale platí to i obráceně. Zdá se nám, že někdy i ten stejný prodejce mění ceny podle počasí, nálady nebo třeba podle vašeho obličeje, takže je v tomto ohledu těžké radit. Některé potraviny a nápoje mají státem regulovanou cenu, která je na výrobku znázorněná – platí však pouze v obchodech. Nicméně neváhejte kdykoliv smlouvat, protože cena je zpravidla přemrštěná.(nyní nemluvím o kamenných obchodech). V obchodech si vždy cenu zkontrolujte, cena se může lišit od ceny uvedené na obalu maximálně o 10rupií, které si účtují za chlazení. Obzvlášť obezřetní buďte zejména v obchodech s alkoholem, tzv. Wine nebo Beer stores, kde je opravdu nutné cenu kontrolovat.
Očkování
Očkování na Srí Lanku není povinné. Nicméně je doporučené očkování proti hepatitidě typu A, proti břišnímu tyfu a vzteklině. Více podrobností nabízí např. server očkování.cz.
Ubytování na Srí Lance
Nejlepší způsob jak si najít ubytování je použít internet, který skýtá neskutečné možnosti. Většinou používáme booking nebo agodu. Pokud budete mít zájem o okruh, pak doporučujeme ubytování, které mají řidiči domluvené a my jsme všechny tyto ubytování osobně vyzkoušeli a můžeme jen doporučit, více v sekci Ubytování. U oceánu však doporučujeme využít rezervačních serverů a zároveň pročíst jednotlivé recenze, protože již ze zkušeností víme, že obrázky prezentované nemusejí vždy odpovídat skutečnosti.
Potraviny a nápoje
Na Srí Lance se nedoporučuje pít vodu z vodovodu. Většinou je chlorovaná a nezávadná, obsahuje ale mikroorganismy, na které nejsme v Evropě zvyklí. Cena vody je státem regulovaná, ale v hotelech a restauracích můžete zaplatit víc než jaká je cena uvedená na etiketě. Všechny vody jsou balené a víčko samotné ještě zabaleno v plastu a tak snadno poznáte, že lahev nebyla nikdy předtím otevřena. Srí Lanské jídlo má základy v kuchyni indické. Hlavní surovinou je kari a rýže. Kari se skládá ze zázvoru, koriandru, pepře, kmínu a chilli. Samozřejmě součástí kari jsou čerstvé ryby, kuře nebo zelenina. Spousty jídel je zde pálivých, ale to nejvíce poznáte, když si zakoupíte jídlo někde v místním bistru nebo restauraci, resp HOTELU (označení místní restaurace, pozor nepleťte si s hotelem, kde je nabízeno ubytování). Menu pro turisty je již značně přizpůsobeno a proto se nemusíte obávat pálivého jídla tak, jak jej konzumují místní. Doporučujeme ochutnat místní Rice and Curry, Cottu Rotti a Rotti.
Mobilní služby
Po Srí Lance je volání velmi levné. Z operátorů doporučujeme Dialog nebo Mobitel. Sim-karta samotná stojí od 100,- do 250,-LKR (do 40,-Kč) Hovor na místní číslo stojí kolem 2,-LKR/minuta, volání do ČR 60,-LKR /minuta. Datové služby jsou také velice levné oproti tarifům u nás v Evropě. Doporučujeme si místní sim kartu obstarat a to nejlépe rovnou v příletové hale na letišti, kde vám prodejci rádi poradí tarif dle vašich požadavků. Všechny sim karty jsou registrované a tak nebuďte překvapeni, až vás požádají o váš cestovní pas.