Základní informace o Srí Lance

vlajka

Vlajka Srí Lanky

  • Název: Srílanská Demokratická Socialistická Republika (Democratic Socialist Republic of Sri Lanka)
  • Rozloha: 65 610 km²
  • Počet obyvatel: 22 409 381 – v roce 2017
  • Hustota obyvatel na km²: 328 obyvatel
  • Hlavní město: Srí Džajavardanapura Kotte
  • Měna: Srílanská rupie – LKR
  • Mezinárodní předvolba: +94
  • Časový posun: v létě o 3,5 hodiny, v zimě o 4,5 hodin
  • Nejvyšší hora Srí Lanky: Pidurutalagala (2555 m.n.m.)

 

Srí Lanka je stát v jihovýchodní Asii, nacházející se blízko Indického poloostrova. Pro název je možné používat slovo Srí Lanka, ale také Šrí Lanka, na našich stránkách se držíme prvního vzoru a to nejen že se nám více líbí, ale i místní obyvatelé používají slovo Srí Lanka. Do roku 1972 se Srí Lanka nazývala Cejlon. Území Srí Lanky se dělí na 9 provincií. Největším městem je Kolombo (také Colombo), ale hlavním městem je Srí Džajavardanapura Kotte (nebo také jen Kotte), které je předměstím Kolomba. Srí Lanka má námořní hranice s Indií na severozápadě a s Maledivami na jihozápadě. Je to republika a unitární stát prezidentského systému, z ostrova se vyváží hlavně čaj, drahé kameny , kokosové ořechy , kaučuk a ručně vyrobené kožené výrobky. Je nazývána slzou Indie, protože připomíná její tvar a umístění, dále je také známá jako “Perla Indického oceánu”. Na ostrově se nacházejí tropické lesy a rozmanité krajiny s vysokou biologickou rozmanitostí.


 

Jak se na Srí Lanku dostat

V současnosti se dá na Srí Lanku dostat pouze a jenom letadlem, a to konkrétně na Bandaranaike International Airport, severně od Kolomba nebo na Mattala Rajapaksa International Airport, na jihu ostrova (letiště Mattala využívá jen pár leteckých společností). Na Srí Lanku létá mnoho leteckých společností. Můžete využít služeb letecké společnosti Emirates, která všechny své lety operuje přes město Dubaj. Letiště v Dubaji se nachází skoro v polovině cesty na Srí Lanku. Ceny letenek pořídíte do 17 000,-Kč. V případě, že máte čas a budete hlídat akce leteckých společnosti, můžete najít i velmi výraznou slevu. Další levný spoj nabízí letecká společnost Turkish Airlines. Tato letecká společnost operuje své lety přes Istanbul, ale zřejmě budete také stavět na chvíli na Maledivách kde vystoupí a nastoupí cestující. Nově také odlétá z Prahy nízkonákladová společnost Fly Dubai. Fly Dubai své lety operuje také přes Dubaj. Ten, kdo by chtěl sehnat letenku na hranici 11 000,-Kč, musí zkusit hledat odlety např. z Vídně nebo zkusit nějaké akční nabídky. Vyzkoušejte náš  vyhledávač letenek.


 

Cestování po Srí Lance

I když je Srí Lanka velikostí srovnatelná jako Česká Republika, nezvládnete tu stejnou vzdálenost za stejný čas jako u nás. Tuto skutečnost bych nebral jako nevýhodu ale jako výhodu. Pomalejší jízdou poznáte místní život mnohem lépe než z dálnice. Na Srí Lance si můžete zapůjčit automobil buď u místních půjčoven nebo u renomovaných autopůjčoven (většinou je denní limit najetých kilometrů). Nicméně je provoz na Srí Lance na naše poměry velice chaotický a bez pravidel. Z tohoto důvodu bych doporučil zapůjčit automobil i s řidičem. Ona i cena je skoro stejná jako za auto bez řidiče. Pokud by jste sháněli auto i s řidičem, podívejte se do sekce  Okruhy Srí Lankou. Levně, ale méně pohodlněji se dá jezdit po Srí Lance vlaky a autobusy. Podrobnější info na našich stránkách věnované Cestování.


 

Celní předpisy

Při příjezdu na Srí Lanku může každá osoba dovézt 1,5 litru lihovin, dvě láhve vína a 200 kusů cigaret (cigarety doporučuji kuřákům dovézt k osobní spotřebě nebo koupit v Dubaji, protože na Srí Lance je velmi omezený výběr) nebo 50 doutníků nebo 375 gramů tabáku, osobní parfémy a 250 ml toaletní vody. Ze Srí Lanky lze bezcelně vyvézt 3 kilogramy čaje. Oficiálně se nesmí vyvézt více jak 250 rupií, ale v podstatě to nikdo nekontroluje. Spíše je lepší si rozmyslet, k čemu by mi rupie doma byly. K vývozu starožitností – věcí starších padesáti let – je nutné povolení od státního archivu a od archeologického úřadu. Dále je zakázáno vyvážet zlato, platinu, stříbro, drahokamy a polodrahokamy (ani v zakoupených špercích), slonovinu, narkotika, zbraně či munici, zvířata a rostliny.


 

Srílanská měna

Měnovou jednotkou na Srí Lance je rupie (mezinárodní kód je LKR). Rupie se dále dělí na 100 centů, které se dnes již téměř nepoužívají. Mince mají hodnotu 25 a 50 centů a 1, 2, 5 a 10 rupií. Bankovky existují v hodnotě 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 a 5000 rupií. Deseti a dvou-tisíci rupiové bankovky se už moc nepoužívají.  Ukázka rupií v hodnotě 10 – 50,-LKR zde a ukázka rupií v hodnotě 100 – 2000,-LKR zde. Vyšší hodnoty bankovek je lepší ihned rozměnit, protože stěží budete kupovat např. kokosový ořech za 50 rupií a platit tisícirupiovou bankovkou. Kurz ke dni 10.08.2019 byl 12,437 Kč/100 LKR (Rs)


 

Bankomaty na Srí Lance

Bankomaty potkáte běžně ve větších městech. Bankomaty vydávají 500 a výše rupiové bankovky. Doporučuji vybírat vyšší částky, protože banka si účtuje jednorázový poplatek za výběr v přepočtu cca. 200,-LKR + poplatek u banky v ČR. Některé bankomaty vydávají maximálně 50.000 LKR, záleží však na typu banky, která bankomat provozuje. Ve větších městech je vždy u banky hlídač, kterého se můžete zeptat.


 

Ceny a smlouvání

Jako turisté budete určitě platit za služby a zboží víc než domácí, ať už se to týká mandarinek na tržišti nebo odvozu v tuk tuku. S tímto bohužel musíte počítat a v Asii to není nic výjimečného (i když u nás vlastně také ne). Srí Lanka je pro našince stále levná země, ale i to se velice rychle mění. Ceny se mění město od města, prodejce od prodejce. Může se stát, že někde koupíte zboží a pak už ho za tu cenu prostě neseženete, ale platí to i obráceně. Zdá se mi, že někdy i ten stejný prodejce mění ceny podle počasí, nálady nebo třeba podle vašeho obličeje, takže je v tomto ohledu těžké radit. Některé potraviny a nápoje mají státem regulovanou cenu, která je na výrobku napsaná – to platí pouze v obchodech. Nicméně neváhejte kdykoliv smlouvat, protože cena je vždy přemrštěná.(nyní nemluvím o kamenných obchodech).


 

Očkování

Očkování na Srí Lanku není povinné. Nicméně je doporučené proti hepatitidě typu A, popř. proti břišnímu tyfusu. Pro cestovatele z oblastí kde se vyskytuje žlutá zimnice je vyžadováno potvrzení o očkování. Toto očkování je nutné absolvovat alespoň deset dní před návštěvou ostrova. Více podrobností nabízí např. server očkování.cz.


 

Ubytování na Srí Lance

Nejlepší způsob jak si najít ubytování je použít internet. Většinou používáme booking nebo agodu. Bohužel levnější hotýlky a guesthousy tu nenajdete. Například pěkný a útulný guesthouse přímo u moře se snídaní vychází na 40 amerických dolarů za pokoj na noc. Pokud budete mít zájem, můžeme zajistit jak automobil s řidičem tak ubytování. Pro lepší představu jaké ubytování jsme Vám schopní zařídit, se podívejte do sekce Ubytování.


 

Potraviny a pití

Na Srí Lance se nedoporučuje pít vodu z vodovodu. Většinou je chlorovaná a nezávadná, obsahuje ale mikroorganizmy na které nejsme vůbec zvyklí. Cena vody je státem regulovaná, ale v hotelech můžete zaplatit více. Srí Lanské jídlo má základy v kuchyni indické. Hlavní surovinou je kari a rýže. Kari se skládá ze zázvoru, koriandru, pepře, kmínu a chilli. Samozřejmě k tomu patří čerstvé ryby, kuře nebo zelenina. Spoustu jídel je zde pálivých, ale to nejvíce poznáte, když si zakoupíte jídlo někde v místním bistru nebo ve stánku. Menu pro turisty je již značně přizpůsobeno a proto se nemusíte obávat ani pálivého jídla, které nebude zdaleka tak pálivé jako pro domorodce. Doporučujeme ochutnat místní Rice and Curry, Cottu Rotti a Rotti.


 

Telefonování po Srí Lance

Na Srí Lance je volání velice levné. Operuje zde 5 mobilních poskytovatelů komunikačních služeb a to Hutch, Dialog, Mobitel, Etisalat a Airtel. Z osobní zkušenosti mohu doporučit operátora Dialog. Sim-karta samotná stojí od 150,- do 250,-LKR (do 40,-Kč) a volání je zde velice levné. Hovor na místní číslo stojí kolem 2,-LKR/minuta, volání do ČR 60,-LKR/minuta,  sms na místní číslo 0,12,-LKR a sms na české číslo 6,-LKR. Přitom kdyby jste chtěli volat z české sim-karty, tak si připravte cca. 60,-Kč/minuta za odchozí hovor a 50,-Kč/minuta za příchozí. Sms stojí 10,-Kč. Operátoři také nabízejí balíčky s datovými tarify.