Cestování na Srí Lance

Cestování autem

Automobil na Srí Lance

Na prozkoumání ostrova určitě nejlepohodlnější a nejrychlejší volba. Na Srí Lance je většina památek umístěna ve středu ostrova a pokud nemáte dostatek času nebo chuť k adrenalinu trasu absolvovat místními autobusy a vlaky, je nejlepší variantou pronajmout si právě automobil s řidičem. Nejen, že řidič zná místní komunikace a způsob řízení, ale zároveň řidič slouží částečně jako průvodce. Uvádíme částečně, protože řidiči s vámi nepůjdou na jednotlivé památky a nebudou vám povídat historická data, ale jde o místní obyvatele, kteří vám prozradí spousty zajímavého o Srí Lance. Řidiče doporučujeme vyzpovídat zejména v době, kdy se nevěnuje řízení, které jak poznáte sami je velice náročné. Pokud tedy hledáte pohodlný tip na cestování Srí Lankou a oproti hromadné dopravě zároveň rychlý způsob dopravy, pak doporučujeme určitě automobil s řidičem. Řízení samotné na Srí Lance nedoporučujeme, protože doprava je opravdu velice hektická a pro cizince značně nepochopitelná. Ceny automobilu s řidičem naleznete v sekci OKRUHY SRÍ LANKOU.


Cestování vlakem

Cestování vlakem po Srí Lance je jedním ze zážitků. Pokud máte dostatek času a vyhledáváte jistý způsob dobrodružství jízdy v historických  vlacích, které bývají zpravidla velmi přeplněné, pak doporučujeme cestovat vlakem. Na oplátku je však cestování vlakem velice levné. I cestování vlakem se během let změnilo a některé spoje již nabízejí možnost rezervace sedadla v klimatizované třídě. Těchto spojů je však zatím velice málo. Jízdenky do vlaku se rozdělují do tří tříd. První třída je klimatizovaná s možností zakoupení místenky, ale jak jsme psali, těchto spojů, které nabízejí možnost zakoupení jízdenky do první třídy, není mnoho.  Další třídou je druhá třída, která je vybavena větráky a v neposlední řadě třída třetí, kde nejsou ani větráky. Cizincům se zpravidla lístky třetí třídy neprodávají. Lístek si nechte po celou dobu jízdy u sebe, protože při odchodu z nádraží v cílové destinaci odevzdáváte lístek zaměstnanci nádraží. Průvodčí ve vlaku nechodí, ale lístek je kontrolován při výstupu. Nebuďte překvapeni, vlaky se nezavírají  po dobu jízdy.  Informace o vlakových spojích naleznete na těchto webových stránkách.


Cestování autobusem

Dalším levným způsobem jak se po Srí Lance pohybovat jsou autobusy. Je jich mnoho a jezdí všude. Jízdní řád však nečekejte, ve většině případů zapomeňte i na zastávky. Na autobus mávnete a on vám zastaví. Po nástupu si vás najde průvodčí a tomu zaplatíte za jízdenku, ceny nejsou nikde stanoveny a tak platíte podle toho, jak zrovna průvodčí řekne. Autobusy bývají zpravidla plné a doporučovali bychom je využít na kratší vzdálenosti, popř. přepravě po pobřeží, nikoliv však vnitrozemím Srí Lanky. Sedadla jsou pro evropana malá a nepohodlná. Pokud absolvujete delší cestu autobusem, počítejte s přestávkou na oběd nebo večeři pro cestující i pro řidiče. Autobus zastavuje každou chvíli a někdy to je vzhledem ke stylu jízdy řídiče opravdu adrenalinový zážitek.


Cestování Tuk-Tukem

Tento druh přepravy vám na Srí Lance zcela jistě neujde. Na přepravu po městě, z města na pláž nebo obráceně, je tuk-tuk ideální dopravní prostředek. Zkrátka tuk tuk je ideální na přepravu na krátké vzdálenosti. Tato indická tříkolka je na Srí Lance velmi rozšířená a tak jí potkáte všude. Pokud se služby tuk-tuku rozhodnete využít, určitě smlouvejte a domluvte si cenu předem. Předejte tím nedorozumění ohledně ceny. Do tuk tuku se zpravidla vejdou tři osoby najednou. Místa pro zavazadla je velice málo.