Cestování na Srí Lance

Cestování autem

Automobil na Srí Lance

Na prozkoumání ostrova určitě nejlepší volba. Na Srí Lance je většina památek ve středu ostrova  a pokud člověk nechce trasu absolvovat autobusy a vlaky, je nejlepší si pronajmout automobil s řidičem. Cena je zanedbatelná oproti půjčení automobilu samotného a člověk má jistotu místní opory. Řidič totiž slouží částečně také jako průvodce. O ubytování řidiče se cestou okruhem nemusíte zabývat pokud zvolíte námi doporučené hotely. V případě, že si zvolíte cestou vlastní ubytování pak si řidič zpravidla účtuje 10$ za noc. S řidičem Vám také odpadá starost se zavazadly a nebudete muset hledat, kde se která památka nebo ubytování nachází. Pokud budete mít zájem, napište nám e-mail a my Vám zařídíme automobil s řidičem, vytvoříme itinerář cesty přímo na míru, objednáme hotely a vše připravíme pro Vaši spokojenost. Podívejte se na základní okruhy Srí Lankou.


Cestování vlakem

Vlak na Srí Lance

Vlak na Srí Lance

Cestování vlakem po Srí Lance určitě doporučuji alespoň na malou chvíli, i když jsou vozy staré a věčně přeplněné. Ale abych nekřivdil, můžete také narazit na vlaky lepší kvality než u nás. Vlaky jsou levné a občas i přesné. Cestou poznáte místní kulturu a uvidíte překrásnou přírodu, kterou z auta neuvidíte. Vlaky se rozdělují do tří tříd. Pro našince bych doporučoval minimálně druhou třídu. Při odchodu z nádraží v cílové destinaci odevzdáváte lístek, tak ho cestou nevyhazujte. Hlavní vlakové spoje vedou na západ do Aluthgamy, Hikkaduwy, Galle a Matary na východ do Nanu Oya, Haputale, Kandy a severně do Anuradhapury. Jednou z nejhezčích vlakových tras je z Kolomba do Kandy a z Nanu Oya do městečka Ella. Pokud budete mít automobil s řidičem, doporučoval bych Vám i přesto alespoň jednu trasu absolvovat. V okruzích, které zařizujeme je cesta vlakem z města Nanu Oya do města Ella obsažena. Vlakový jízdní řád naleznete zde.


Cestování autobusem

autobus

Typické Srí Lanské autobusy

Dalším levným způsobem jak se po Srí Lance pohybovat jsou autobusy. Je jich mnoho a jezdí všude. Jízdní řád nečekejte, ve většině případů zapomeňte i na zastávky. Na autobus mávnete a on Vám zastaví. Po nástupu si Vás najde průvodčí a tomu zaplatíte za jízdenku. Autobusy bývají zpravidla plné a doporučoval bych je na menší vzdálenosti. Sedadla jsou pro evropana dost malá a nepohodlná. Pokud absolvujete delší cestu autobusem, počítejte s přestávkou na oběd nebo večeři pro cestující i pro řidiče. Autobus zastavuje každou chvíli a někdy to je opravdu adrenalinový zážitek.


Cestování Tuk-Tukem

Sri Lanka Tuk tuk

Typický srílanský dopravní prostředek

Tomuto druhu přepravy na Srí Lance, myslím si, také neutečete. Na přepravu z města do města, po městě, z města na pláž nebo obráceně, je tuk-tuk ideální prostředek. Tato indická tříkolka je na Srí Lance velmi rozšířená a tak jí potkáte všude. Pokud se služby nějakého tuk-tukáře odhodláte využít, určitě smlouvejte a domluvte si cenu předem. Předejte tím nedorozumění ohledně ceny.