Počasí na Srí Lance

Počasí a podnebí na Srí Lance

 

Podnebí na Srí Lance

obloha

 

Srí Lanka leží v tropickém pásu a proto zde převládá teplé a vlhké klima. Monzunové období zde nastává 2x do roka. Před odjezdem na Srí Lanku si určitě dobře promyslete kam zavítat, protože zde panují dvě odlišná období. Prvním z nich je označováno jako období Yala, které trvá od května do srpna a přináší především deštivé počasí a zasahuje obzvlášť jižní, západní a střední část ostrova. Pro druhé období, které je oznoačováno jako období Maha, je naopak typické větrné a deštivé počasí, které řádí na severní a východní části ostrova. Mahu se dá očekávat od září do ledna.

 

Kdy se na Srí Lanku vydat?

obloha2
Hlavní sezóna je na Srí Lance od prosince do konce března, kdy je na západním a jižním pobřeží a na centrální vysočině nejlepší počasí a také nejméně prší. Nicméně si myslím, že se dá na Srí Lance kdykoliv najít kout kde bude hezky a slunečno.

 

Teploty vzduchu a vody

voda

Průměrné teploty vzduchu se na Srí Lance pohybují mezi 30 a 35 °C. V horských oblastech počítejte s cca. o 10 stupňů nižší teplotou vzduchu nežli v nížinách. V noci v horách může teplota klesnout i pod 10 °C, pokud chcete hory navštívit, na teplejší oblečení určitě nezapomeňte (já v únoru měl jen kraťasy a mikinu a zima mi docela byla). Vlhkost vzduchu se na Srí Lance pohybuje v rozmezí 70% až 90%, tudíž klasickému středoevropanovi po výstupu z letadla to tu připadá jak v prádelně. Teplota oceánu je příznivá po celý rok a po celý rok má skoro neměnnou teplotu a to příjemných 28°C, jen bych upozornil, že voda v období monzunů nemusí být průzračná.

 

teplotavz

Tepolota vzduchu

 

teplotavo

Teplota vody

 

mnozstvisr

Srážky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Předpověd počasí na Srí Lance