Počasí na Srí Lance

Počasí a podnebí na Srí Lance

 

Podnebí na Srí Lance

 

obloha

Srí Lanka leží v tropickém pásu a proto zde převládá teplé a vlhké klima. Monzunové období zde nastává 2x do roka. Před odjezdem na Srí Lanku si dobře promyslete do jaké části Srí Lanky se v jaký čas vypravit, protože se zde střídají dvě období. První období je označováno jako období Yala, které trvá od května do srpna a přináší především deštivé počasí a zasahuje obzvlášť jižní, západní část ostrova. V tento čas tak doporučujeme navštívit střed a východ země, více naleznete v sekci LETNÍ OKRUHY SRÍ LANKOU. Pro druhé období, které je označováno jako období Maha, je naopak typicky větrné a deštivé počasí, které řádí na severní a východní části ostrova. Maha se dá očekávat od září do ledna a proto v této době doporučujeme naopak navštívit jižní a západní část ostrova, více naleznete v sekci OKRUHY SRÍ LANKOU. Srí Lanka je tedy dostupná celoročně, jen je třeba brát v potaz na jakém pobřeží se cestování Srí Lankou zakončí.

 

Kdy se na Srí Lanku vydat?

 

obloha2Jak jsme již psali, Srí Lanka je dostupná celoročně. I když za hlavní sezónu je na Srí Lance považováno období od prosince do konce března, kdy je na západním a jižním pobřeží a na centrální vysočině nejstálejší počasí s nejnižším počtem srážek. Hlavní sezóna je to také proto, že lidé se často rádi letí ohřát jak na vánoční svátky tak po zbylé zimní měsíce, kdy panuje v Evropě chladné počasí. Pokud máte raději méně turistů, doporučujeme navštívit Srí Lanku mimo hlavní turistickou sezónu se zakončením cestování na východním pobřeží, které nabízí možnost šnorchlování a krásných nekonečných pkáží s klidným oceánem nebo surfování v oblasti Arugam Bay.

 

Teploty vzduchu a vody

 

voda

Průměrné teploty vzduchu se na Srí Lance pohybují mezi 30 a 35 °C. Jedná se o teploty, které uvidíte na teploměru, díky vysoké vlhkosti však tyto teploty bývají pocitově mnohem vyšší. V horských oblastech ale počítejte s cca. o 10 stupňů nižší teplotou vzduchu než v nížinách. Pokud plánujete hory navštívit, na teplejší oblečení určitě nezapomeňte. Nejchladněji je v oblasti Nuwara Eliya a to zejména ve večerních a nočních hodinách. Vlhkost vzduchu se na Srí Lance pohybuje v rozmezí 70% až 90%, tudíž klasickému středoevropanovi po výstupu z klimatizované haly letiště připadá vzduch jak v prádelně. Teplota oceánu je příznivá po celý rok a po celý rok má skoro neměnnou teplotu, příjemných 28°C.

 

teplotavz

Tepolota vzduchu

 

teplotavo

Teplota vody

 

mnozstvisr

Srážky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Předpověd počasí na Srí Lance