Anuradhapura

Starobylé královské město Anuradhapura se stalo hlavním městem sinhálského království v roce 380 př.n.l., kdy jej založil král Pandukhabaya. Anuradhapura byla dalších 1400 let nejvýznamnějším sídlem na Srí Lance. Za tu dobu se zde vystřídala vláda 113ti králů a také 4 královen. Během této doby vznikalo mnoho stúp, paláců, parků a soch. Za nejvýznamnější lze však považovat vybudování systému vodního hospodářství, jehož pozůstatky můžete vnímat dodnes. V Anuradhapuře byly vybudovány ohromné nádrže, které zadržovaly dešťovou vodu, aby byla tato voda následně použita na zavlažování rýžových polí.

 

Jak si rozsáhlý komplex projít

Prohlídku lze začít právě u vodní nádrže s názvem Tissa Wewa, která se stala nejdůležitější zásobárnou pro celou Anuradhapuru. Byla vybudována ve 3. stol. př. n. l. a to králem Devanampiyatissou. Ze stejného období pochází také skalní chrám, který spatříte na pravé straně nádrže. U chrámu najdete také významnou sochu milenců, kdy dívka má zdvižený prst, který má varovat před neuváženým krokem.

 

Další vaší zastávkou by zcela jistě měl být strom Bó, najdete jej severně od vodní nádrže a zcela jistě jej neminete. Jedná se o strom posvátný, proto si budete muset sundat obuv a kolem stromu procházet naboso. Traduje se, že strom vykvetl z malé větvičky, která byla utržena a na ostrov dovezena z indické Bódhgaji, ze stromu, pod kterým došel Buddha k osvícení. Pokud u stromu potkáte poutníky s vodou, pak je to proto, že buddhisté považují zalévání tohoto stromu za posvátný akt.

 

Ihned v sousedství posvátného stromu Bó najdete zbytky paláce s názvem Loha Pasada. Bohužel dnes se dochovaly již jen kamenné sloupy, dříve však měl palác pět pater a obývalo jej na tisíc mnichů.

 

Za návštěvu stojí také archeologické muzeum, které je opět v těsné blízkosti. V muzeu najdete jak původní model chrámu Thuparama Vatage tak nejrůznější sochy.

 

Další vaší zastávkou by měla být nejvíce dochovaná dágoba v Anuradhapuře, dágoba nesoucí název Ruwanweliseya, která je vysoká 50 metrů a tak ji jistě neminete. Na terase si povšimněte již méně zachovalé sochy krále Dutugemunua, který nechal stúpu vystavět. Zajímavostí jsou sochy slonů kolem dágoby, které ji měli střežit.

 

Cestou dále na sever narazíte na nejstarší dágobu v Anaradahpuře, dágobu nazývanou Thuparama. Tato dágoba má do výšky jen 20 metrů a traduje se, že by v ní měla být uložena Buddhova pravá lopatka.

 

Druhou nejvyšší z dágob je dágoba vysoká 74 metrů s názvem Abhayagiri. K této dágobě se dostanete po ulici s názvem Anula Mawatha.

 

Dále se dostáváme ke King Mahasen’s Palace, tedy Mahasenově paláci. Z původního paláce však zbyly již jen ruiny. Co je ale zajímavé vidět, jsou dva nejzachovalejší strážní kameny, které představují hadího krále, který stojí pod dračím obloukem. Jistě si také povšimnete květináče a stonku lotusu, které značí symbol prosperity a hojnosti.

 

Další zastávkou pak budou dvě jezírka zvané Kuttam Pokuna, kde se v minulosti mniši koupali.

 

A poslední zastávkou doporučujeme zastávku u dágoby nejvyšší, která měří 110 metrů a nese název Jetavanarama.

 

Doporučení k návštěvě Anuradhapury

Oblast Anuradhapury patří k jedněm z nejteplejších oblastí na Srí Lance a tak si nezapomeňte přibalit na prohlídku dostatek vody. Zároveň počítejte s tím, že budete muset mít zakrytá ramena a kolena a vzhledem k vedru doporučujeme zakrytí z jemných materiálů. Určitě se nezapomeňte také dobře namazat ochranným faktorem a chránit tak před prudkým sluncem. Zároveň doporučujeme pokrývky hlavy. Tam, kde uvidíte odkladiště na obuv, se vyzujte a projděte danou oblast bez obuvi, i když to nebude díky vysokým teplotám a rozpálené podlaze mnohokrát příjemné. Doporučujeme tak nosit např. ponožky. Krásnou prohlídku Anuradhapury přejeme.