Anuradhapura

Starobylé královské město Anuradhapura se stalo hlavním městem sinhálského království v roce 380 př.n.l., ale svojí důležitost a velký vliv začala získávat až  za vlády Dévánampija Tissy (247–207 př. n. l.). Krátce poté dobyli Anuradhapuru bojovníci z jižní Indie až do doby kdy město zpět dobil Dutthagámaní (vládl v letech 161–137 př. n. l.). V této době se zde začali stavět nejslavnější památky, které zde můžete vidět až dodnes. Mezi nejznámější památky v Anuradhapuře patří Srí Mahá Bodhi (posvátný strom buddhistů), Dágoba Ruvanvelisaya, Dágoba Thuparama, Mosazný palác nebo chrám Issarasamana .

Sri Mahá Bodhi – zkráceně strom Bó. Podle místních je to nejdéle rostoucí, stále živý strom vysazený člověkem. Jedná se o odnož památného stromu z Bodhgaya v Indii, pod nímž Buddha dosáhl osvícení.

Dágoba Ruvanvelisaya – bílá dágoba vysoká 55 metrů obklopená zdí s podobiznou 338 slonů. Původně dágoba dosahovala téměř 100 metrů.

Dágoba Thuparama – nejstarší dágoba na Srí Lance kde je podle pověsti zazděna klíční kost samotného Buddhy.

Mosazný palác – palác postavený před 2000 lety pochází ze stejné doby jako strom Bó. Palác se jmenuje podle střechy, která byla vyrobena z bronzu. Do dnes se zachovaly pouze sloupy paláce.

chrám Issarasamana – skalní chrám založený 3st. př.n.l. kde ses v dnešní době nachází muzeum.