Adamova Hora

 

Adamova hora ( Adam’s peak v angličtině, neboli také hora motýlů) se nachází v centrální horské části Srí Lanky a je vysoká 2 243 metrů. Hora je významná zejména z náboženského hlediska, kdy každá z kultur si zde vytvořila svou vlastní legendu. Na vrcholu hory nalezneme zvláštně tvarovanou malou prohlubeň, která je právě považována za otisk chodidla a díky které si různá nábeženství vytvořili své vlastní legendy o této hoře. Ta křesťanská dala hoře název Adamova. Když byl Adam vyhoštěn z ráje musel bloudit světem a když narazil na tuto horu myslel, že je opět v ráji a jako pokání zůstal stát tisíc let na jedné noze právě na tomto místě. Výklad o Adamovi uznává i islámské náboženství.  Naopka buddhističtí poutníci věří, že je stopa přímo Buddhova, který zde zanechal stopu před tím, než odešel z tohoto světa. Hinduisté pak věří že otisk vytlačil bůh Višna. Výkladů je však mnoho a tak těžko říci, který považovat za ten správný. Různorodost výkladů však nic nemění na tom, že hora je posvátná a na její vrchol tak míří davy poutníků různých náboženství.

Jak se k Adamově hoře dostat:

Pokud budete mít auto s řidičem, řidič vás doveze až do vesničky Dalhousie. Jestli se chystáte jet hromadnou dopravou, pak je nejlépe se dopravit do Hattonu, buď autobusem nebo vlakem a dále pak pokračovat autobusem do Dalhousie nebo si pronajmout tuk tuka, to pokud byste chtěli trochu více adrenalinu. Z Hattonu do Dalhousie je to pouhých 32 kilometrů, ale i autem počítejte cca dvě hodiny jízdy, protože cesta je velice špatná a auto nemůže jet příliš vysokou rychlostí. Do oblasti Adamovy hory je zakázán dovoz alkoholu a tak všechny místní kontrolují pár kilometrů před vesnicí Dalhousie, turisty zpravidla nechávají projet. Nicméně dbejet prosím na to, že se jedná o posvátné místo a tak alkohol konzumujte jen tam, kde nebudete vidět, popř. lépe se alkoholu zcela vzdát po dobu, kdy budete v této oblasti.

Výstup na Adamovu horu

Na vrchol hory vedou dvě cesty.  Většina poutníků však vychází z městečka Dalhousie, do kterého jsme vám popsali výše jak se dopravit a proto budete také dále popisovat výstup právě z tohoto místa. Samotná vesnička není ničím zajímavá a je zaměřena hlavně na poutníky. Resp. jako výchozí bod pro poutníky, kde najdete možnost ubytování. Je zde pár hotýlků, ale většinou jsou zde jen ubytovny pro poutníky. Proto je dobré si ubytování v hotelu zajistit s dostatečným předstihem a to zejména v sezóně, kdy je cesta na vrchol hory osvětlena, tedy od prosince do dubna. Na vrchol nedoporučujeme vycházet o svátcích, zejména svátcích Poya a o víkendu, kdy se o vrchol pokouší mnoho domácích poutníků a na vrchol by jste se nemuseli ani dostat. Respektivě zůstat ve frontě pod vrcholem. Na vrchol se vychází v noci a to přibližně ve 2 ráno. Na vrchol byste se měli dostat do svítání a čeká na vás přibližně 5.800 schodů, které jsou velice nepravidelné. Výstup je to středně náročný a doporučujeme se jak teple obléci (mikina, dlouhé sportovní kalhoty a pevná obuv) tak si s sebou vzít oblečení na převlečení, protože na vrchol přijdete zpocení a budete čekat na východ slunce, je tak dobré mít náhradní suché tričko a teplé ponožky. Na vrcholu poměrně fouká a jelikož se na vrcholu nachází chrám, musíte být zutí a tak nám věřte, že teplé ponožky jistě uvítáte. Cestou na vrchol naleznete dostatek stánků s občerstvením, není třeba tedy brát zásoby jídla a pití, které by vás tížili v batohu. Takový silný srí lanský čaj jehož barva připomíná spíš kafe vám cestou na horu dodá tu správnou energii. S nadmořskou výškou stoupá samozřejmě i cena a tak počítejte s drobnými cenovými rozdíly. Cesta je v hlavní sezóně ( prosinec – duben) osvětlena a stánky s občerstvením jsou otevřeny. Naopak pokud se vypravíte na vrchol hory v době mimo sezónu, tak nebude cesta ani osvětlena, ani nebudou otevřeny stánky. V této době doporučujeme si pronajmout průvodce, který vás na vrchol hory vezme. Průvodce vám zajistí v každém ubytování a není drahý, zpravidla stojí kolem 2.000 rupií. V době mimo sezónu si také připravte čelovku a všechno občerstvení s sebou do batohu. Pokud je deštivo, doporučujeme namazat nohy mastí proti pijavicím. Zároveň kdykoliv doporučujeme namazat nohy mastí Sidhalepa, jejich regenerace bude po výstupu rychlejší.

Na vrcholu hory

Prostor na samotném vrcholu je velice malý a jak jsme psali výstup na posvátnou horu absolvuje mnoho lidí, ať již věřících nebo samotných turistů. Již před vrcholem se můžete dostat do fronty a uvíznout v zácpě. Jakmile se dostanete na samotný vrchol, jistě vám neujde zvon, na který si můžete zazvonit tolikrát, kolikrát jste výstup zdolali. Jak jsme uváděli již dřív, na tomto místě budete muset být bez obuvi. Pokud jste čekali, že uvidíte stopu, dle výkladu ať již Buddhovu, Adamovu nebo boha Višvy, pak se bohužel pletete. Stopa se nachází v malé svatyni a bude pravděpodobně zakryta posvátnými látkami. V období mimo sezóny je svatyně uzavřena zcela. Proč jste tedy vážili takovou cestu na horu? Bude to zcela jistě kvůli odstínu Adamovy hory, který za jasného počasí spatříte brzy po svítání.

Cestou z vrcholu

Doporučujeme cestu dolů absolvovat ve stejně pomalém tempu jako cestou nahoru. I když vás budou bolet nohy ještě několik dní po výstupu, určitě bolest nebude taková, jako když byste dolů seběhli. Dejte si tedy na čas a sestupujte pomalu. Až dorazíte zpět do Dalhousie, bude vás čekat na ubytování příjemná snídaně a malý odpočinek, a samozřejmě největší odměnou bude výhled na horu, kterou jste právě zdolali.