Aktuální informace COVID-19

Srí Lanka byla tak jako skoro všechny země zasažená pandemií viru COVID-19. První objevený případ této nemoci byl v druhé polovině ledna 2020. V průběhu března a dubna téhož roku bylo uzavřeno mezinárodní letiště Bandaranaike v Colombu pro přílety a skoro pro všechny odlety. Do konce ledna byl ostrov skoro před cizinci uzavřen. V momentální době je přílet na Srí Lanku dovolen za přísných opatření.

 

Aktuální situace a možnost vycestování z České republiky

Od 11.4.2021 je na území České Republiky zrušen nouzový stav, ale nadále platí doporučení MZV ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky.

Před cestou do zahraničí či před plánovaných návratem do České Republiky přes území třetího státu se doporučuje ověřit si předem aktuálně platné podmínky přepravy přímo u sjednaného přepravce.

 

 

Vstup na území Srí Lanky

Srí Lanka od 21. ledna 2021 povolila přílety zahraničních návštěvníků. Vláda dne 17.2. zrušila cestovní omezení pro cestující z Velké Británie. Musí však absolvovat testy PCR a 14denní karanténu.

Všichni občané ČR si před cestou na Srí Lanku musí obstarat vízum, tzv. elektronickou cestovní autorizaci, “ETA”, a to prostřednictvím portálu http://www.eta.gov.lk/slvisa/. ETA je doručena cestujícímu e-mailem ještě před cestou na Srí Lanku. Získat vízum na Srí Lanku až po příletu na Srí Lanku na rozdíl od minulosti není možné. Před podáním žádosti o vízum je třeba provést rezervaci v jednom z tzv. “bezpečných a zabezpečených hotelů úrovně 1” (Safe and Secury). Ten po provedení rezervace vydá referenční číslo, jež musí žadatel uvést ve vízovém formuláři v části kontaktní údaje, kde je žádán o uvedení místa pobytu na Srí Lance. Seznam takto označených hotelů je k dispozici na této adrese: https://srilanka.travel/safe-and-secure, v dolní části této stránky naleznete mapu s těmito hotely. Při podání žádosti musí být dále vložen doklad o sjednání cestovního pojištění s krytím 50 000 USD na jeden měsíc. Veškeré informace týkající se cestovního pojištění jsou uvedeny na této adrese https://sltda.gov.lk/storage/common_media/COVID-19%20Insured%20(1)2114407123.pdf.

Od 6. dubna 2021 platí karanténní opatření srílanského Ministerstvo zdravotnictví, podle kterých pro vstup na Srí Lanku každý cestující potřebuje buď souhlas srílanské turistické agentury (viz https://www.srilanka.travel/helloagain), nebo ministerstva zahraničí Srí Lanky. Ve druhém případě je třeba zaslat e-mail v angličtině na adresu entry.permission@mfa.gov.lk se žádostí o povolení cesty obsahující konkrétní údaje o účelu cesty, ke kterému je třeba přiložit zvací dopis (ve formátu pdf).

Všichni cestující musí disponovat potvrzením v angličtině o negativním PCR testu na COVID-19 absolvovaným v době méně než 96 hodin před odletem na Srí Lanku. Pozor, některé letecké společnosti mohou požadovat absolvování testu v době méně než 72 hodin před odletem.

Cestující, kteří již byli proti COVIDu-19 očkováni, by měli disponovat verifikovatelným dokladem o takovém očkování (například mezinárodním očkovacím průkazem). Není-li tento doklad v angličtině, je třeba pořídit jeho ověřený překlad). Tento doklad může být vyžadován jak při odbavení na letišti odletu, tak i po příletu na Srí Lanku.

Každý cestující, včetně dětí, musí po příletu předložit vyplněný formulář “Health Declaration Form”.

Rezervovaný hotel zajišťuje dopravu z letiště do hotelu 1. stupně (Level 1), jinak jsou cestující převezeni do státního karanténního centra.

Mapa hotelů I. kategorie

 

Srí Lanka uplatňuje odlišný režim pro cestující, kteři již byli kompletně očkováni proti COVID-19, a pro ostatní cestující:

1) Cestující, kteří absolvovali kompletní očkování proti COVID-19 před více než 2 týdny před příletem na Srí Lanku, jsou povinni podrobit se v den příletu na Srí Lanku PCR testu a uchýlit se do karantény do doby prokázání negativního výsledku vstupního PCR testu. Ukončení karantény musí být potvrzeno oprávněným pracovníkem hotelu, který by měl vydat doklad o propuštění z karantény, tzv. Discharge Document. Propuštěny z karantény mohou být zároveň jejich děti do 2 let věku (i bez PCR testu) a také děti ve věku 2-12 let (podmínkou je podrobit se po příletu na Srí Lanku vstupnímu PCR testu s negativním výsledkem). Děti do 2 let jsou od PCR testu na Srí Lance osvobozeny.

2) Ostatní cestující jsou povinni podrobit se v den příletu na Srí Lanku PCR testu a zachovávat karanténní opatření. Děti do 12 let jsou od příletového testu osvobozeny. V případě pobytu přesahujícího 5 dnů až do 14 dnů včetně je cestující (kromě dětí do 2 let věku) jeden den před odletem povinen absolvovat další srílanský PCR test tak, aby měl negativní výsledek testu ještě před odletem ze Srí Lanky. Při pobytu delším než 15 dní musí cestující (kromě dětí do 2 let věku) absolvovat srílanský PCR test nejdříve 11. a nejpozději 14. den po příletu. Pokud je výsledek testu negativní, bude cestujícím po 14 dnech od příletu na Srí Lanku karanténa ukončena. Ukončení karantény musí být potvrzeno oprávněným pracovníkem hotelu, který by měl vydat doklad o propuštění z karantény, tzv. Discharge Document. Do doby propuštění z karantény se cestující mohou pohybovat pouze v tzv. biobublině, což v praxi znamená, že se nesmí odchýlit od schválené trasy a nesmí navštívit jiná než schválená turistická místa (většina z nich viz https://sltda.gov.lk/storage/common_media/Tourism%20Sites%20&%20Attractions547696760.pdf). Doprava k návštěvě schválených turistických míst je po dobu karantény (tj. do doby obdržení Discharge Documentu) možná pouze ve spolupráci s hotelem, neboť během karantény je použití veřejné dopravy zakázáno. Turisté se po dobu karantény mohou volně pohybovat ve svém hotelu a v jeho blízkém okolí (cesta na pláž). S Discharge Documentem mohou turisté navštívit i jiná místa nežli ta povolená v rámci biobublin.

Bez ohledu na výše uvedené povinnému srílanskému PCR testu podléhá každé dítě, pokud jeho rodič (resp. jiná osoba je doprovázející) byl po příletu na Srí Lanku testován s pozitivním výsledkem na COVID-19.

Pokud je cestující testován s pozitivním výsledkem, rozhodne příslušný úřad o dalším postupu (zpravidla je cestující převezen do nějaké soukromé nemocnice).

Na Srí Lance není žádná česká ambasáda, která by mohla pomoci, nejbližší je v indickém Dillí, její pomoc je tím pádem dost limitovaná. V Colombu je sice český honorární konzulát, který vede srílanský podnikatel Dr. Lohitha Samarawickrema, vzděláním lékař, který ale nemůže vystavit náhradní cestovní doklad. Komunikovat s ním je třeba anglicky, nejlepší je napsat mu e-mail na adresu colombo@honorary.mzv.cz a do kopie dát českou ambasádu v Dillí newdelhi@embassy.mzv.cz. Pozor, odpověď většinou přichází z adresy chairman@mediccom.lk. Napište na sebe číslo na WhatsApp, ušetří Vám to případné peníze za roaming.

Doporučuje se zaregistrovat se do cestovatelské databáze DROZD na stránce https://drozd.mzv.cz/. Nic to nestojí, a pokud by se na Srí Lance cokoli vážného stalo, dostanete o tom z Ministerstva zahraničních věcí ČR informaci formou SMS nebo e-mailem. Už takové situace v minulosti byly.

zdroj: mzv.cz